İlk Soru Seo Uzmanı Nedir?

Google, Yandex ve Bing gibi arama motorlarında yapılan aramalarda, sitenizin üst sıralara çıkması için gerekli çalışmaları yapan kişiye Seo Uzmanı denir. Seo uzmanı anahtar kelimeyi ilk sayfaya ne kadar hızlı ve kalıcı getirirse o kadar başarılı diyebiliriz. Çok fazla paramatreden oluşan Seo çalışmalarında ne kadar parametre doğru yapılırsa o kadar hızlı sonuç verecektir. Şimdi bir diğer soru da “Seo uzmanın ne kadar kazanıyor?” olacaktır. Maaş kavramı çalışılan firmaya göre değişmektedir. İş yükü ve beklentiler ücreti değiştiren etkenlerdir. Bu yüzden maaş konusuna pek değinmeyeceğim. Proje bazlı olarak düşünürsek bir Seo uzmanı aylık ortalama 1500 TL gibi bir ücret talep edebilir. Saatlikte ortalama 60 TL gibi bir ücreti hak etmektedirler. Tabi ki bu söylediklerim başarılı ve deneyimli birisi için geçerli. Seo uzmanlarının paylaşımlarını ve makalelerini okuyup da bende uzman oldum diyenler için kesinlikle geçerli değildir.

Neden Seo Uzmanı İle Çalışmalısınız

Şimdi ilk ve temel sorulara cevap verdikten sonra işin özüne dönebiliriz. Öncelikli olarak sadece internet üzerinden satış yapan yani E-Ticaret yapan firmalar için gerekli olduğu düşünülmemelidir. Seo uzmanı yerel bir işletmenin bile gelirini katlayabilir. Örnek olarak bir kafe sahibisiniz. Müşterileriniz mekanın içini ve hizmetlerinizi görebilir. Verdiğiniz hizmetin detaylarını kolayca öğrenebilir. Bu sayede internette ve sosyal medyada popüler hale gelen bir kafe olduğunuzda kısa sürede geliriniz artacaktır. Seo uzmanı ile çalışmak dijital pazarlama yöntemlerini ve türevlerini etkin kullanmak için gereklidir. Sadece Google ve sosyal medya reklamlarını dahi kullanıyor olsanız yine çalışmanızı tavsiye ederim. Bilindiği üzere, site ne kadar uyumluysa teklif maliyetleri de o derece düşecektir. Elbette her işte olduğu gibi arama motoru optimizasyonu konusunda da işinin ehli birisi değilse durum tam tersine dönebilir. Mümkünse hızlı bir E-ticaret sitesinde çalışmış olması büyük avantajdır.

Neden İyi Bir Seo Uzmanı İle Çalışmalısınız

En iyi Seo uzmanı ile çalışma size ne gibi avantajlar sağlar. Hatta şöyle biraz daha genişleteyim, uluslararası ün yapmış dünyanın en iyi Seo uzmanı ile çalışsanız nasıl katkı sağlar bunları inceleyelim. En iyi derken yani iyi bir Seo uzmanından bahsediyorum. İlk olarak ihtiyacınız olan anahtar kelimelerde arama motorları üzerinde yükselmeye başlarsınız. Gerek web gerekse görsellerde ve videolarda daha fazla görüntülenme ve trafik almaya başlarsınız. Verdiğiniz Google reklamlarında da maliyetlerin yavaş yavaş düştüğünü göreceksinizdir. Hatta bazen öyle bir zaman gelecek ki bazı anahtar kelimelerde reklam vermeye ihtiyaç dahi duymayacaksınız. Ama tabi ki Seo uzmanı aynı zamanda arama ağı reklamlarına da hakim olacağında düşük bir bütçe ile devam etmenizde fayda olacağını bildirecektir.

Sosyal medya konusunda da bilgili olan bir Seo uzmanı bu alanda da tavsiyelerde bulunacak ve aksiyon alacaktır. Her geçen gün artan trafiği fark edeceksinizdir.

İyi Seo Uzmanının Temel Özellikleri

En az 3 yıl tecrübesi olmalıdır ve başarılı referansları olmalıdır. Kaliteli ve doğal Seo teknikleri ile çalıştığını göstermelidir. Growth Hacking tekniklerini iyi bilmeli ve BlackHat Seo Spam gibi karvramlardan uzak durduğunu göstermelidir. Çok iyi yazı yazabilmeli ve ifade yeteneği güçlü olmalıdır. İyi bir Seo uzmanının temel özelliklerinden bir diğeri ise özgün ve kaliteli içerik üretebilmesidir.

 • Analytics sertifikasına sahiptir,
 • Google Webmaster araçlarını kullanabilir,
 • Yandex Metrica analizlerini iyi derecede yapabilir,
 • Anahtar kelime araştırması,
 • Rakip analizi konusnda deneyimlidir,
 • Google reklamcılık sertifikalarına da sahip olması ayrıcalıktır.

Arama motorları ve algoritmalarını yakından takip etmesi gelişmeye açık olduğunu gösterir. İyi bir Seo uzmanının temel özellikleri bu kadarla sınırlı değildir ama çoğu firma bunu bulduğu için şükreder. 🙂

Seo Uzmanı Garanti Verilebilir mi?

Her sektörde olduğu gibi Dijital pazarlama sektöründe de kötü niyetli insanlar var. Bunlardan bazıları biz Google ile anlaşmalıyız garantili olarak sizi ilk sayfaya birinci sıraya getirebiliriz diyebilir. Kesinlikle böyle bir şey doğru değildir. Bunlardan bazıları da doğal olmayan çalışma yöntemleri ile sitenizi kısa bir süre içinde yukarı taşıyabilirler. Google kısa süre sonra da bu manipülasyonu fark edip sitenize ağır bir şekilde ceza vererek tamamen linklerinizi silebilir. Böyle kısa süreli ve doğal olmayan işlemler her zaman risklidir.

Hiçbir Seo uzmanı bir sıralama garanti etmez. Çalışma yapıldığı sürece değerlerde yükselme olacağını garanti edebilir. Bunun dışındaki tüm vaatler asılsızdır. Bizim tavsiyemiz tecrübeli bir Seo uzmanı ile çalışmanızdır. Böylece sürekli olarak değerleri takip edebilir, yapılan çalışmanın kalıcı faydalarını gözlemleyebilirsiniz. İstanbul, Ankara, Antalya, Urfa, İzmir veya Türkiye’nin en iyi seo uzmanı gibi sorular için verilecek cevap ancak tecrübe ve referanslar olabilir. Tecrübe ve referanslarını gösterebilen kişilerle çalışmanın daha faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Seo Uzmanı

Seo Uzmanı” üzerine 13 düşünce

  1. Mustafa bey Merhaba, Google Adwords reklamlarında açılış sayfası çok önemlidir. Reklamınızda bulunan anahtar kelimelerle açılış sayfanız ne kadar uyumlu ise o kadar düşük maliyette reklam verebilirsiniz. Seo uzmanı açılış sayfanızı optimize eder. Bu sayede de Google Adwords reklam maliyetleriniz düşer.

 • Yakın zamanda bir seo uzmanı ile çalışmayı düşünebilirim yalın anlatımınız için de ayrıca teşekkürler.

  1. Ali bey şöyle örnek vererek ilerleyeyim. Farz ediyorum sizin halı yıkama şirketiniz var, burada halı yıkama hizmeti sunuyorsunuz. İnsanlar bu hizmeti almak istediklerinde ilk önce Google’da arayacaklardır. Bu aramalarda hem web siteniz hem de Google haritalarda konumunuzun göründüğünü düşünün. Müşteriler ilk önce burada gördükleri şirketleri arayacaklardır. Kısacası yerel bir işletmeniz olsa dahi Seo Uzmanı işletmenizi görünür hale getirerek sizi daha fazla müşteri ile buluşturacaktır. Sanırım yeterince açıklayıcı olmuştur. 🙂

 • hocam tek kelimeyle muhteşem bir yazı olmuş tebrik ederim. Seo hakkında doğru bilinen birçok yanlış şey var bir de en iyi seo uzmanı bence sürekli kendisini güncel tutan kişidir diye düşünüyorum tamam belli şeyler var seo için ama bunlar geçerliliğini yitirebiliyor harikasınız takipteyim.

 • Seo uzmanı olarak kendinizi tanıtıyor olmanız alçakgönüllü olmanızdan kaynaklı yoksa sizin diger alanlardaki uzmanlığınızı biliyoruz hocam seo uzmanlığı hakkında bilgilendirici yeni yazilarinizi bekliyoruz 😊

  1. Teşekkür ederim canım 🙂 şu yoğunluğumu attıktan sonra detaylı paylaşımlar da yapacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir